دوره اول مدرسه اشتغال شریف

اختتامیه اولین دوره مدرسه اشتغال شریف

05:001.4K

سه‌شنبه ششم مهرماه ۱۳۹۵ جشن اختتامیه‌ی اولین دوره‌ی مدرسه اشتغال شریف تو سالن جابربن‌حیان دانشکده شیمی برگزار شد. برنامه‌ریزی، کارای هماهنگی و اجرا هم به عهده‌ی خود دانشجوهای مدرسه بود. در این جشن گواهینامه‌ی پایان دوره به دانشجوها داده شد و از اساتید، مسئولین، همکاران و حامی‌های مدرسه تقدیر شد.

بعد از تلاوت قرآن کریم، مهندس دهبیدی‌پور، مدیر مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه، سخنرانی کردند. ایشون ضمن تشکر از دست اندرکاران  مدرسه درمورد سختی‌های اجرای کار صحبت کردن و فرمودند:

من همیشه در کنار دلداری،  این نکته رو به خانم احمدی یادآور می‌شدم که می‌دونید چه کار سنگینی رو می‌خواید انجام بدید؟ چون اولاً که این کار جدیده و ثانیاً خیلی از ابزارها، نهادها و ملزومات این کار در کشور و اکوسیستم ما وجود نداره.

بعد از سخنرانی مهندس دهبیدی‌پور، خانم احمدی مدیر مدرسه اشتغال شریف گزارشی از روند یک‌ساله‌ی مدرسه ارائه کردن. بخشی از صحبت‌هاشون این بود که: مشکل اشتغال همیشه وجود داشته و مسئله‌ی جدیدی نیست. بین دانشگاه و محیط کار فاصله هست؛ چون دانشجوها خیلی اوقات مهارت‌هایی که برای کار بهش نیاز دارن رو توی دانشگاه یاد نمی‌گیرن، از طرف دیگه خیلی از کارفرماها هم این گلایه رو دارن که کار هست ولی نیروی کار خوب نداریم.

اولین مدرسه اشتغالایشون با اشاره به این موضوع که راه‌حل‌های مختلفی واسه حل این مشکل ارائه شده بود ولی به دلیل سختی اجرای راهکارها تا حالا در این زمینه اقدام خاصی نشده ادامه دادند:

حل مسئله‌ی اشتغال نیاز به دیدن و شنیدن دغدغه‌ی همه‌ی ذی‌نفعان شامل دانشگاه، مدیران کسب‌وکار، دانشجوها، اساتید و مربیان داره که گرد هم آوردن همه‌ی این مسائل و مدیریت و هماهنگی‌شون به کار اجرایی سنگین و هزینه‌های بالایی نیاز داشت. به همین خاطر هم خیلی از متخصصین وارد این طرح نشدن.

ما در مسیر اجرای این طرح برای بهبود خودمون تلاش کردیم و برای رفع نواقص و طراحی مجدد برنامه‌هایی داریم. بودن ما در این مجموعه به یک حمایت ویژه نیاز داشت که اون رو مدیون مهندس دهبیدی‌پور هستیم.

خانم پریا اصلانی عضو هیئت موسس، مدیر R&D و طراح مدرسه اشتغال سخنران بعدی مراسم بودند. ایشون ضمن تشکر از مهندس دهبیدی‌پور و خانم احمدی و کادر اجرایی درباره‌ی اینکه چطور ایده‌ی مدرسه شکل گرفت صحبت کردند: من به عنوان مشاور شغلی با افراد در ارتباط بودم از طرف دیگه هم با شرکت‌ها برای کارهای استخدام همکاری می‌کردم، ضمن اینکه در زمینه‌ی آموزش درخدمت دانشگاه‌ها هم بودم و می‌دیدم که برنامه‌های آموزشی بسیاری ارائه می‌شه اما نه به صورت یکپارچه. قصه‌ی مدرسه این بود که خدماتش پیوسته و هدفمند ارائه شد؛ وگرنه این کارها در بخش‌های مختلف انجام می‌شد ولی هیچ‌جا این یکپارچگی رو نداشتیم که چنین سرویسی رو به موقع به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ارائه کنیم.

خانم اصلانی انتهای صحبتشون از بچه‌های مدرسه خواستند که از جاشون بلند شن و هم‌صدا متن سوگندنامه‌ای که تنظیم کرده بودند رو بخونن. اینطوری بچه‌های ما همدل و همزبون شدند و در اقدامی نمادین به خودشون و سایرین قول دادند که تلاش کنند تا بهترین خودشون باشن.

در ادامه‌ی مراسم گواهینامه‌ی پایان دوره به بچه‌ها اهدا شد. به تعدادی از دانشجوها هم درباره‌ی تجربه‌ی شخصیشون درمورد مدرسه و تاثیرش رو زندگیشون صحبت کردند.

سوگندنامهاز بخش‌های دیگه‌ی جذاب مراسم، اجرای متفاوت مجری برای معرفی اساتید مدرسه در قسمت تقدیر از اساتید بود. به این شکل که چند تا از خصوصیت‌های هر استاد رو می‌گفتن تا بچه‌ها حدس بزنن کدوم استاد مدنظرشه. انتهای هر قسمت هم هریک از اساتید می‌رفتند روی سن و در مورد تجربه‌ی همکاریشون با مدرسه صحبت می‌کردن.

در قسمت‌های دیگه‌ی جشن از نماینده‌های شرکت‌های حامی مدرسه تقدیر شد. نماینده‌ها هم در مورد دلیل استقبالشون از طرح مدرسه، نیازهای بازار کار و موفقیت طرح مدرسه صحبت کردند.

خونواده‌ی دانشجوها و بعضی از دوستانشون مهمون‌های ویژه بودن و علاوه بر اینکه یکی از بخش‌های مراسم به صحبت اولیا اختصاص داشت، بارها مخاطب سخنران‌های مراسم هم بودن و برای مثال آقای امیر مهرانی از اساتید مدرسه در پایان صحبتشون اظهار کردن که یک درخواست ویژه از پدر مادرها دارن و ایشون ادامه دادند: به انتخاب بچه‌ها توجه کنید و ازشون حمایت کنید. مهم‌ترین چیزی که بچه‌هاتون نیاز دارن اینه که بهشون انرژی مثبت بدین. شاید نشون دادن مسیر دقیق امکان‌پذیر نباشه بلکه حمایت کردن از انتخاب و تصمیمشون مهمه.

مهندس دهبیدی‌پور هم با اشاره به اهمیت استعدادیابی فرمودند: بیایید نسبت به این مساله حساس‌تر باشیم؛ قبل از آنکه فرزندانمون انتخاب رشته کنند، استعدادسنجی و خودشناسی داشته باشن تا بدونن در چه کاری موفق‌ترند. هیچ الزامی وجود نداره که همه دکتر یا مهندس بشن. ما با مسائل زیادی در کشورمون مواجهیم. برای حل اون‌ها نیازمند استعدادهایی هستیم که در وجود بچه‌هامونه.

بخش آخر مراسم اعضای تیم اجرایی و تولید محتوا تک‌به‌تک معرفی شدن و بهشون یادبودی اهدا شد و خانم احمدی و خانم اصلانی هم چند جمله‌ای درباره‌ی هر فرد و تجربه‌ی همکاری با اون‌ها صحبت کردند.

در پایان مهندس دهبیدی‌پور با تشکر از تیم اجرایی و تولید محتوا با صحبت‌هاشون به مراسم پایان دادند، ایشون فرمودند:

علت اینکه من علاقمندم بچه‌های دانشجو درگیر کارای اجرایی بشن، به خاطر چیزهایی هست که خودشون در این فرایند یاد می‌گیرند. فکر می‌کنم امکان یادگیری این مطالب سر هیچ کلاس و مدرسه‌ای موجود نباشه و تشکر می‌کنم و به خاطر سختی‌های کار در دانشگاه شرمنده‌ی شما هستم.

دوره‌ی اول مدرسه اشتغال به پایان رسید اما برای بچه‌های مدرسه این اختتامیه آغاز یه فصل جدید از زندگیه. امیدواریم حالا که بهتر خودمونو می‌شناسیم و مهارت‌های بیشتری داریم، انتخاب‌های سنجیده‌تری داشته باشیم تا بتونیم بهترین خودمون باشیم.

 


9 نوشته