مدرسه شریف

معارفه مدرسه اشتغال شریف

07:0039870

سمینار معرفی مدرسه اشتغال شریف روز دوشنبه مورخ ۲۷ مهرماه سال ۱۳۹۴در سالن جابربن‌حیان برگزار شد در حالی که سالن مملو از دانشجوها، فارغ‌التحصیلان دانشگاه و برترین سازمان‌های ایرانی و اساتید حوزه‌ی اشتغال بود.

مراسم با خوشامدگویی و سخنرانی مهندس دهبیدی‌پور، مدیر مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه شروع شد. ایشون درباره‌ی سابقه‌ی فعالیت‌های مرکز رشد صحبت کردند و فرمودند:

تب کارآفرینی چند وقتیه که فضای دانشگاه و کشور رو فراگرفته. این اتفاق از یک بعد مثبته چون فرهنگ کارآفرین شدن و فرهنگ ارزش‌آفرینی گسترش پیدا می‌کنه. اما موضوع خطرناک این حوزه قصه‌ی توهمه. وقتی اساتید و مدیران دانشگاه بیش از حد به موضوع کارآفرین شدن دامن بزنند همه‌ی ما فکر می‌کنیم کارآفرین هستیم و دچار توهم می‌شیم. این قضیه در آینده می‌تونه دلسردکننده باشه. واقعیت اینه که بخش اعظم نیروهای نخبه و مستعد الزاماً کارآفرین نیستند و ارزش‌آفرینی فقط از طریق کارآفرینی محقق نمی‌شه.

دانشگاه شریفایشون در ادامه با نگاهی جدی‌تر نحوه‌ی ورود افراد به دانشگاه، انتخاب رشته‌ی تحصیلی و آموزش‌های دانشگاهی رو مورد نقد قرار دادند و ادامه دادند:

با نگاه به مقوله‌ی ورود به دانشگاه می‌شه فهمید که متاسفانه خیلی متناسب با استعدادهای ذاتیمون مسیرهامون رو انتخاب نمی‌کنیم. وقتی که وارد دانشگاه می‌شیم مهارت‌های مختلفی در دانشگاه به ما آموزش داده می‌شه. اینجا که یک دانشگاه فنی مهندسی و صنعتی هست بحث تئوری‌های مختلف مهندسی مطرح می‌شه که تحت عنوان مهارت‌های سخت ازشون یاد می‌شه. مهارت‌هایی که باعث میشن فن مهندس بودن رو یاد بگیریم ولی آیا ما برای حل مسائل عام هم آماده می‌شیم؟ به نظر من مهارت‌های نرم و مهارت‌های زندگی قدری نیاز به کار و توجه بیش‌تری داره.

نکته‌ی بعد هم نیاز سازمان‌هاست. در واقع آموزش‌هایی که به افراد داده می‌شه هم‌راستا و هم‌جهت با نیاز اونها نیست.

مهندس دهبیدی‌پور در آخر صحبت‌هاشون به برنامه‌ی مدرسه اشتغال و نقشش در حل معضلاتی که گفته شد اشاره کردند:

در مدرسه اشتغال شریف قراره تا حد توان به رفع این آسیب‌ها و عارضه‌ها فکر کنیم و به امید خدا حتماً عمل کنیم. تو این فرایند به افراد کمک می‌شه تا خودشون و توانمندی‌هاشون رو بهتر بشناسند تا برای مراحل بعد توانمندی‌هاشون رو ارتقا بدن و در نهایت با همکاری سازمان‌ها متناسب با نیاز بازار کار آماده بشن.

در ادامه‌ی مراسم کلیپی درباره‌ی معرفی مدرسه اشتغال پخش شد که در اون راجع به قسمتی از برنامه‌ها و اهداف مدرسه گفته شده بود.

پریا اصلانیدر بخش بعدی برنامه خانم پریا اصلانی مشاور شغلی، عضو هیئت موسس، مدیر R&D و طراح مدرسه اشتغال شریف برای سخنرانی روی سن اومدند. ایشون صحبت‌هاشون رو با تعریف «دونستن» و انواع اون آغاز کردند و ادامه دادند:

ما می‌تونیم چهار دسته دانایی نسبت به یک موضوع داشته باشیم، یا چیزی رو می‌دونیم و می‌دونیم که اون رو می‌دونیم؛ مثل رشته‌ی تحصیلی و یا تخصصمون. یا چیزی رو می‌دونیم ولی نمی‌دونیم که اونو می‌دونیم. البته این بین چیزهایی هم هستند که اونا رو می‌دونیم ولی از دانش خودمون راجع به اونها آگاه نیستیم؛ با این دسته از موارد در فرایند مشاوره سروکار داریم. البته چیزهای دیگری هم هستن که از جهل خودمون نسبت به اونا بی‌خبریم. مدرسه اشتغال شریف واسه این دو مورد آخر به آدمها کمک می‌کنه تا اون دسته از چیزهایی که نمی‌دونن که می‌دونن رو به کمک مربیان و اساتیدشون کشف کنند و درباره‌ی چیزایی که نمی‌دونن و نمی‌دونن که نمی‌دونن هم آگاه بشن و تصمیم‌گیری کنند که کدوما رو باید بدونن و شروع به یادگرفتنشون بکنند.

ایشون با جزئیات بیشتری درباره‌ی طرح مدرسه توضیح دادند:

مدرسه اشتغال شکل گرفت که بفهمیم به درد چه شغلی می‌خوریم. بعد از اون با همدیگه هدف‌گذاری شغلی می‌کنیم و مسیر شغلی رو طراحی می‌کنیم. در واقع مسیر شغلی می‌تونه ترکیبی از داشته‌های شما برای رسیدن به خواسته‌هاتون باشه. مرحله‌ی بعد، مهارت‌آموزی و آخرین مرحله کارآموزیه.

در ادامه کلیپی در مورد معرفی اساتید مدرسه اشتغال شریف پخش شد .

‌سپس دکتر علیرضا شیری، روانشناس و استاد مدرسه‌ی اشتغال شریف برای سخنرانی به روی سن اومدند. ایشون ابتدا از حضور تو جمع دانشجوهای شریف ابراز خوشحالی کردند و ادامه دادند: «اتفاقی که تو کشور ما می‌افته اینه که افراد کارشناس می‌شن؛ ولی واقعیت اینه که هیچ کاری بلد نیستن و درعین حال توقع زیادی دارن. به همین دلیل عملاً در بازار کار بازدهی‌ها پایین و اشتباه‌ها زیاده و مدیران حاضر به تحمل این شرایط نیستند. دکتر شیری در ادامه اسلایدهایی رو که آماده کرده بودند به نمایش گذاشتند. در یکی از اسلایدها درختی ترسیم شده بود که افراد متفاوتی در جای‌جای درخت حضور داشتند. در این مورد توضیح دادند: این درخت می‌تونه نماد هر چیزی باشه، کسب‌وکار یا علم: اینجا افراد نقش‌های مختلفی دارند. بعضی‌ها خوشحالند، یک سری از آدما به اشتباه شروع می‌کنن و مدام اشتباهشونو تکرار می‌کنن. بعضی‌ها موفق‌اند اما اصلاً حالشون خوب نیست. این دسته به مطب روانشناس و یا پزشک متخصص نیاز دارند. برخی هم نقش‌های متفاوت دیگه دارند. الان شما می‌تونین بفهمید در هر مدلی که هستین کجای کار هستید و در دانشگاه چکار می‌کنید.

مدرسه اشتغالبخش دیگه‌ی صحبت‌هاشون این بود که: «در بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ چه کسانی تونستند بمونند و شغلشونو حفظ کنند؟ چه مهارت‌هایی داشتند؟ آیا سواد و IQ بالا باعث شد افراد موندگار بشن؟ در یه سری موارد بله! اما جالبه بدونین طی مطالعاتی که صورت گرفت، افرادی تونستند بمونند که مهارت‌هایی غیر از دانش تخصصی خودشون داشتند، مثلا قدرت شبکه‌سازی و ارتباطات درون‌سازمانی بالا.

دکتر شیری به این نکته اشاره کردن که : دانشجوها وقتی در فضای دانشگاه هستند بهتره مهارت‌های ارتباطی، شبکه‌سازی، حل‌مسأله و تصمیم‌گیری خودشونو توسعه بدن.

بعد از این قسمت یک کلیپ در مورد شرکت‌های حامی مدرسه پخش شد و شرکت‌های مپنا، همراه اول، توسن، توسن تکنو، رهنما و فناوران اطلاعات خبره معرفی شدند. سپس سرکار خانم مهندس احمدی، مدیر ارتقا توانمندی‌های شغلی مرکز کارآفرینی عضو هیئت موسس و مدیر مدرسه اشتغال شریف، برای  سخنرانی به روی سن اومدند. ایشون پس از خوشامدگویی فرمودند: «من در مورد فرآیند اجرایی مدرسه توضیحات مختصری رو عرض می‌کنم. امروز از ساعت ۶ بعد از ظهر لینک سایت مدرسه اشتغال به نشانیcareerschool.sharif.ir  و لینک ثبت‌نام به مدت یک هفته برای دانشجویان دانشگاه باز خواهد بود. بعد از ثبت‌نام اولیه، مشاورین مدرسه مصاحبه‌ی ورودی البته نه چندان سختی باهاتون خواهند داشت و سپس تعدای از دانشجویان را به عنوان ورودی‌های دوره‌ی اول مدرسه اشتغال پذیرش می‌کنیم. لازم به ذکره که شرکت‌کننده‌های مدرسه در دوره‌ی اول دانشجوهای ورودی سال ۱۳۹۱ به قبل در مقطع کارشناسی و مقاطع بالاتر تمامی ورودی‏ها و فارغ التحصیلان هستند. ان‌شاءالله در مراحل بعدی مسیری برای استفاده‌ی سایر مقاطع هم فراهم می‌شه. ایشون با تکرار اینکه فرآیند مدرسه به خودشناسی، دوره‌های مهارت‌آموزی و کارآموزی تقسیم شده‌ و تقریبا یک سال طول می‌کشه فرمودند: ما برای اولین دوره‌ی مدرسه محدودیت ظرفیت داریم و بهتره فقط کسانی اقدام به ثبت‌نام کنند که می‌تونن نسبت به حضورشون در این فرآیند یک ‌ساله متعهد باشند.

مدرسه اشتغال شریفدر ادامه کلیپی از گروه اجرایی مدرسه اشتغال شریف پخش شد و دانشجوها و همکاران معرفی شدند.

بعد از سخنرانی‌ها نوبت به مراسم تحویل جایزه به عکس برتر قاب اینستاگرام مدرسه رسید. به کسانی که به سؤال «اگر پولدار بودی، چه شغلی انتخاب می کردی؟» پاسخ داده بودند هم به قید قرعه جوایزی اهدا شد. این دو مسابقه در کمپین اطلاع‌رسانی مدرسه برگزار شده بودند. پس از اون، حضار به بیرون سالن هدایت شدند تا ضمن پذیرایی با مشاوران و اساتید همراه مدرسه صحبت کنند و  از نمایشگاه کار جانبی شرکت‌های حامی مدرسه هم دیدن کنند.

 

مراسم معارفه مدرسه اشتغال شریف رسما ساعت ۲۰:۳۰ در حالی تموم شد که جمعیت مشتاق بیرون درب دانشکده شیمی کماکان مشغول صحبت با اساتیدشون بودند؛ اما نمایشگاه کار دو روزه‌ی مدرسه که از صبح روز برگزاری مراسم و در ۷ غرفه‌ در سالن خارجی دایر شده بود (شامل ۶ غرفه با حضور ۶ شرکت حامی مدرسه و یک غرفه‌ی معرفی مدرسه اشتغال بود)، تا سه‌شنبه ۲۸ مهرماه ادامه داشت و فرصتی بود تا دانشجوها با سازمان‌های همراه مدرسه و برنامه مدرسه اشتغال بهتر آشنا بشن.

 


9 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند